Home » Symmetry 2017 » schedule

Conference Schedule

You can now download the conference program and the abstract book of the First Conference on Symmetry, Barcelona (last update October, 17th).

 

Monday 16 October 2017

Tuesday 17 October 2017

Wednesday 18 October 2017

Morning

Check-In
&
Welcome Cocktail

Session: Physics and Symmetry

Session Chairs: Kimball A. Milton,
Iver Brevik

Session: Chemistry and Symmetry

Session Chair: Maurizio Benaglia

Coffee Break & Poster Session

Coffee Break & Poster Session

Session: Physics and Symmetry

Session Chair: Kimball A. Milton,
Emilio Elizalde

Session: Chemistry and Symmetry

Session Chair: Maurizio Benaglia

 

 

Lunch

Lunch

Afternoon

Opening Ceremony
Conference Chair: Sergei D. Odintsov

Session: Biology and Symmetry
Session Chair: Cino Pertoldi

Session: Physics and Symmetry

Session Chair: Kimball A. Milton,
Carl Bender

Session: Mathematics, Computer Science and Symmetry

Chair: Sergei D. Odintsov

Coffee Break & Poster Session

Coffee Break & Poster Session

Coffee Break & Poster Session

Session: Biology and Symmetry

Session Chair: Cino Pertoldi

Session: Physics and Symmetry

Session Chair: Kimball A. Milton,
Klaus Kirsten

Session: Mathematics, Computer Science and Symmetry

Chair: Sergei D. Odintsov

Conference Dinner

Concluding Remarks

Session Start

Monday 16 October 2017: 12:00 - 13:45 Check-in / 13:45 - 18:00
Tuesday 17 October 2017: 08:30 - 12:30 / 14:00 - 18:00 / Conference Dinner: 20:30
Wednesday 18 October 2017: 08:30 - 12:30 / 14:00 - 18:00

Detailed Program

Day 1: Monday 16 October 2017

12:00 – 13:45 Check-in and Welcome Cocktail
13:45 – 14:00 Opening Ceremony – Sergei D. Odintsov 

14:00 – 18:00 Session 1: Biology and Symmetry
Session Chair: Cino Pertoldi

14:00 – 14:20 Stefan Van Dongen: “Fluctuating Asymmetry, Developmental Instability and Developmental Stress: Insights from Zebra Finches, Sticklebacks, Rabbits, Humans and Opuntia Cacti”
14:20 – 14:30 Michael Famiano: “Selection of Amino Acid Chirality via the Stark Effect in Stellar Environments”
14:30 – 14:40 Dilano Saldin: ”Symmetry in Icosahedral Viruses: How it Exploited in the XFEL”
14:40 – 14:50 Paul Sorba: “Symmetry and Minimum Principle at the Basis of the Genetic Code”
14:50 – 15:00 Michael Sadovsky: “Palindromic Symmetry in Genomes and Evolution”
15:00 – 15:10 Vladislav Biriukov: ”Symmetry in the Transcriptome and Genome Sequences of Siberian Larch (Larix sibirica Ledeb.)” 
15:10 – 15:20 Serafima Novikova: “Symmetry in a Four-Cluster Triangle Structure of the Siberian Stone Pine (Pinus sibirica Du Tour) Transcriptome”
15:20 – 15:30 Dominik Schmidt: “Assessing Fluctuating Asymmetry of Cucumis sativus Leaves for Virtual Plant Models”
15:30 – 16:00 Posters Flash Presentations (Akpojotor, G.; Balashov, T.; Cirstoiu, C.; Henrici, A.)

16:00 – 16:30 Coffee Break and Poster Session

16:30 – 16:40 Jacob Manale: ”Lie Symmetry Analysis for SIS Model of Epidemiology”
16:40 – 16:50 Malte L. Petersen: “Effects of Task Performance Symmetry on Human Collective Decision-Making”
16:50 – 17:00 Omid Ekrami: “Fluctuating Asymmetry, Sexual Dimorphism and Attractiveness in Humans: The Development Towards a 3D Approach”
17:00 – 17:20 Karl Grammer: “Human Form – An Evolutionary Psychological Approach to Beauty”
17:20 – 17:40 Michal Polak: “Fluctuating Asymmetry and Sexual Selection: Integrating Cross- and within-Population Tests of Key Predictions”
17:40 – 18:00 Cino Pertoldi: “Behavioural Instability; What Is Next. A Holistic Approach to Behavioural Studies”

Day 2: Tuesday 17 October 2017

08:30 – 18:10 Session 2: Physics and Symmetry
Session Chair: Kimball A. Milton, Iver Brevik, Emilio Elizalde, Carl Bender, Klaus Kirsten

08:30 – 08:50 Kimball A. Milton: “Dual Symmetry: Magnetic Monopoles in Theory and Experiment”
08:50 – 09:10 Carl M. Bender: “Physics in the Complex Domain”
09:10 – 09:30 Serge Reynaud: “Quantum Metrology and Relativistic Symmetries”
09:30 – 09:50 Plamen Fiziev: “Generalization of the Noether Theorem: Global and Local Symmetries, Dynamical Functionals and Boundary Conditions”
09:50 – 10:10 Salvatore Capozziello: “Noether's Symmetries in Quantum Cosmology”
10:10 – 10:30 Joan Bagaria: “Symmetries in the Set-Theoretic Universe and the Higher Infinite”

10:30 – 11:00 Coffee Break and Poster Session

11:00 – 11:10 Iver Brevik: “On the Symmetry of the Electromagnetic Energy-Momentum Tensor in Media”
11:10 – 11:20 Klaus Kirsten: “Gluing Formula for Casimir Energies”
11:20 – 11:30 Akio Sugamoto: “Generalized Heisenberg-Euler Formula and its Application to Vacuum Magnetic Birefringence Experiment”
11:30 – 11:40 Olindo Corradini: “Particle Path Integrals on Maximally Symmetric Spaces and Type-A Trace Anomalies”
11:40 – 11:50 Andronikos Paliathanasis: “Algebraic Solutions in Scalar Field Cosmology: Reconstruction of the Dark-Energy Equation of State and the Inflationary Potential”
11:50 – 12:00 Irina Stepanova: “Application of Lie Symmetry Analysis to Heat and Mass Transfer Equations”
12:00 – 12:10 Niurka R. Quintero: “Dynamical Systems with Spatiotemporal Periodicities through the Symmetries”
12:10 – 12:20 Sadataka Furui: “'E. Cartan's Supersymmetry, Noncommutative Geometry and Propagation of Time in the Kaluza-Klein-like Universe” 

12:30 – 14:00 Lunch 

14:00 – 14:20 Sergei D. Odintsov: “Unifying the Early-Time Inflationary Era with Late-Time Dark Epoch Universe: The Case of Modified Gravity”
14:20 – 14:40 Emilio Elizalde: “Zeta functions: symmetry and applications”
14:40 – 15:00 George Zoupanos: “From Kaluza–Klein to Non-Commutative Gauge Theories of Gravity”
15:00 – 15:20 Luciano Rezzolla: “On Symmetry Restoration in General Relativity”
15:20 – 15:30 Bruno Uchoa: “Quantum Simulation of SU(4) Symmetric Spin Lattice Models”
15:30 – 15:40 Herbert Weigel: “Weak Isospin Symmetry and the Vacuum Polarization Energy of Cosmic Strings”

15:40 – 16:30 Coffee Break and Poster Session

16:30 – 16:40 Uwe Guenther: “PT-Symmetry and Related Geometrical Structures”
16:40 – 16:50 Astashenok Artyom: “Modified Gravity and Relativistic Stars”
16:50 – 17:00 Arkadiy Popov: “Wormholes Created by Vacuum Fluctuations”
17:00 – 17:10 Manuel Hohmann: “Good vs. Bad Tetrads in f(T) Gravity and the Role of Spacetime Symmetries”
17:10 – 17:20 Ekaterina Pozdeeva “Multifield Inflation Scenarios from MSSM
17:20 – 17:30 Masashi Yamazaki: “Relativistic Stars in dRGT Massive Gravity”
17:30 – 17:40 Alexander Balakin: “Intrinsic Symmetry of the Dark Fluid Electrodynamics”
17:40 – 17:50 Dmitri Vassiliev: “An Analyst's Take on Gauge Theory”

20:30 Conference Dinner

Day 3: Wednesday 18 October 2017

08:30 – 12:30 Session 3: Chemistry and Symmetry
Session Chair: Maurizio Benaglia

08:30 – 08:50 Maurizio Benaglia: “Batch and Flow Asymmetric Catalysis for the Synthesis of Chiral Active Pharmaceutical Compounds”
08:50 – 09:10 Victor Borovkov: “Chirogenesis in Supramolecular Systems on the Basis of Porphyrinoids”
09:10 – 09:20 Marina Balakina: “Chromophores Supramolecular Organization in Polymer Materials with Quadratic Nonlinear-Optical Activity: Symmetry Aspects” 
09:20 – 09:30 Nele Konrad: “Spectroscopic Study of (all-R,R)-cyclohexanohemicucurbit[8]uril and its Host-Guest Supramolecular Hexafluorophosphate Complexes”
09:30 – 09:50 Jürg Hulliger: “Symmetry breaking and polarity formation in molecular crystals
09:50 – 10:00 Míriam Pérez-Trujillo: “Chiral Recognition by Dissolution Dynamic Nuclear Polarization NMR Spectroscopy”
10:00 – 10:10 Bih-Yaw Jin: “Where Chemistry Meets Art: An Exploration of Nano World Through Mathematical Beading”
10:10 – 10:30 Miquel Llunell: “Using the Continuous Shape and Symmetry Measures to correlate Atomic Structure and Chemical Properties” 

10:30 – 11:00 Coffee Break and Poster Session

11:00 – 11:10 Per Jensen: “The Superrotor Model for the Rovibrational Motion of CH5+, an Extremely Flexible Molecule”
11:10 – 11:20 Natalia Laptash: “High Symmetry of Fluoro- and Oxofluoroelpasolites as a Consequence of Dynamic Orientational Disorder”
11:20 – 11:30 Pablo Ramos: “Effect of Bond Tangency/Gap on the Crystallization of Athermal Polymer Packings
11:30 – 12:30 Poster Flash Presentations (Asfar, O.; Petrache, H.; Quintero, N.R.; Shahzad, A.; Stepanov, G.; Zhang, X.; Taranenko, E.) 

12:30 – 14:00 Lunch

14:00 – 18:00 Session 4: Mathematics, Computer Science and Symmetry
Session Chair: Sergei D. Odintsov

14:00 14:20 Bruno Volzone: “Nonlinear Aggregation–Diffusion Equations: Radial Symmetry and Long Time Asymptotics”
14:20 14:40 Roman Cherniha: “Lie and Conditional Symmetry of Nonlinear Boundary Value Problems: Definitions, Algorithms and Applications”
14:40 15:00 Dragan Marušič: “Obvious and Hidden Symmetries of Mathematical Objects”
15:00 15:10 Ryad Ghanam: “Symmetry Analysis of the Geodesic Equations on Lie Groups”
15:10 15:20 Maria Luz Gandarias: “On Conservation Laws of Generalized KP and Boussinesq Equations in Two Dimensions”
15:20 15:30 Andronikos Paliathanasis: “A Geometric View on the Symmetries of Differential Equations”
15:30 15:40 Chaudry Masood Khalique: “Lie Group Analysis of a Coupled (2+1)-Dimensional Hyperbolic System”
15:40 16:00 Stephen Anco: “Generalization of Noether's Conservation Law Theorem to Non-Variational Differential Equations”

16:00 – 16:30 Coffee Break and Poster Session

16:30 – 16:40 Alice Miller: “GraphDraw - a Tool for the Represention of Graphs Using Inherent Symmetry”
16:40 – 16:50 Mao-Ting Chien: “Construction of Symmetric Determinantal Representations of Hyperbolic Forms”
16:50 – 17:00 Maria Rosaria Posteraro: “On a Class of Weighted Isoperimetric Inequalities”
17:00 – 17:10 Juliane Oliveira: “Projections of Periodic Functions and Mode Interactions”
17:10 – 17:20 Remi Leandre: “Bismut's Way of the Malliavin Calculus for Large Order Generator on a Lie Group”
17:20 – 17:30 Angel Garrido: “Symmetry, Entropy, and Computer Science”
17:30 – 17:40 Vasyl Fedorchuk: “On Classification of Symmetry Reductions for Partial Differential Equations”
17:40 – 17:50 Aamir Shahzad: Secure SCADA-IoT Platform for Industrial Automation and Control: A Collaborative-Communication Designed Model” 

17:50 18:00 Concluding Remarks and Awards Ceremony

Sponsors